OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Dnes jsem trochu netradičně zvolila starší článek věnující se výměně peněz ve směnárnách. Je to totiž opomíjené téma a přitom se výrazně týká úspory našich peněz. V bankách totiž zaplatíme za horší kurz a navíc poplatky. Nyní se blíží doba zimních dovolených, tak může být tento článek k dobru.

Výměnou ve směnárně ušetříte i několik set korun

Směnárny mívají lepší kurzy než banky a téměř bez výjimky jsou bez poplatků. Na druhou stranu v bance má člověk pocit, že transakce je bezpečnější - neodehrává se u okénka, které vypadá jak stánek s párkem v rohlíku, a i obava z padělku je tu zanedbatelná.

Výměnou ve směnárně ušetříte i několik set korun

Jenomže, když si na dovolenou měníte třeba 500 eur, rozdíl v ceně může být 455 korun ve prospěch směnárny (Komerční banka: směnárna Ibra marketing Praha). V porovnání s cenou dovolené to není závratně moc, ale věnovat je bance pro nic za nic se vám nejspíš také nechce.

Čtěte všechny informace

Před směnou si pozorně přečtěte veškeré informace na kurzovním lístku a ceníku poskytovaných služeb. Zaměřte se na to, zda cena je "čistá", nebo k ní ještě budou připočteny poplatky.

Pozor na pojmy

Pamatujte: zajímá vás cena "valuty - prodej". Valuty, protože jsou to hotové peníze, prodej, protože směnárna vám je bude prodávat.

Nespokojte se s první nabídkou

Obejděte více směnáren nebo bank a vybírejte si mezi nimi. Kurzy a také výše poplatků se mohou lišit. Směnárny je stanovují samostatně, nezávisle na kurzech vyhlašovaných Českou národní bankou.

Pokud nakupujete velkou částku, nabídnou vám výhodnější kurz VIP nebo se lze se směnárnou domluvit na individuálním kurzu. To se vás ale při pořizování kapesného na dovolenou nejspíš týkat nebude.

Vždy se nejprve informujte o tom, kolik vám za vaše koruny směnárna vyplatí.

Zkontrolujte doklad

Po provedení směny dostanete doklad o poskytnutí služby, směnárna je povinna vám jej vydat. Dokument o uskutečněném obchodu musí vždycky obsahovat tyto údaje:

  • pořadové číslo účtenky
  • označení cizí měny kódem ISO, její množství a kurz
  • kurzovní hodnotu, tedy částku k výplatě nebo příjmu v Kč
  • cenu služby v Kč
  • obchodní firmu, identifikační číslo, adresu provozovny a podpis oprávněného zaměstnance
  • datum a místo vystavení

Při nespokojenosti reklamujte

Jestli jste nebyli spokojeni s kvalitou směnárenských služeb, uplatněte reklamaci ihned po provedení transakce ve směnárně. Požádejte o kontakt na odpovědného pracovníka společnosti.

Když směnárna reklamaci neuzná, můžete podat písemnou stížnost České národní bance. Ta může věc vyšetřit a uložit směnárně pokutu, nemá však pravomoc přikázat náhradu vám způsobené škody ani jinak rozhodovat soukromoprávní spor mezi vámi a směnárnou.

Celý článek si můžete přečíst na www.finance.idnes.cz

Co pro Vás mohu udělat?

Já osobně vám v tomto ohledu pomoci nemohu. Ale mohu doporučit mého klienta, který má nejlepší kurzy v širokém okolí Frýdku-Místku. Vyplatí se si za ním i pár kilometrů dojet. Níže jsou uvedeny jeho kontakty:

Minorr Finance a.s.
Antonínovo náměstí 60
Frýdek-Místek 738 01

+420 773 201 308
+420 777 162 153
minorr@seznam.cz
www.minorr.cz