OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Vánoční půjčka: Dobrý sluha, nebo špatný pán?

Vánoční půjčka: Dobrý sluha, nebo špatný pán?Dnes jsem narazila na článek Vánoční půjčka: Dobrý sluha, nebo špatný pán, na www.hypoindex.cz.

Článek řeší, kolik lidí si půjčuje na vánoční dárky dle průzkumu ČSOB.

Průzkum ukázal, že každý desátý člověk se někdy zadlužil kvůli vánočním dárkům. Češi si nepůjčují pouze od finančních institucí, ale často i od svých příbuzných či známých. Na Vánoce si půjčují hlavně mladí lidé ve věku 18 až 26 let. Půjčku na dárky za více než 10 tisíc korun si vzalo již 27,5 procenta mladých. Starší lidé ve věku 54 až 65 let se vánočním půjčkám spíše vyhýbají, Vánoce řeší půjčkou pouze 3,1 procenta z nich.

Dle těchto údajů se jeví, že mladší generace je méně zodpovědná. Radost z vánočních dárků může brzy opadnout, ale půjčky se jen tak nezbavíte. Proto je třeba na vše myslet s předstihem a pokud možno, se půjčce kvůli Vánocům vyvarovat.

Pokud přesto musíte půjčit, vybírejte užitečné dárky, např. domácí spotřebiče, které budou dlouho sloužit.

Jestliže jste rozhodnuti se zadlužit, neporovnávejte nabídky pouze na základě ceny, tedy úrokové sazby, ale zajímejte se i o celkové náklady na půjčku. Srovnání jednotlivých úvěrových produktů napříč trhem umožňuje roční procentní sazba nákladů (RPSN), jejíž zveřejňování bude navíc s příchodem nového zákona o spotřebitelském úvěru od prosince povinné.

Vánoce se dají zvládnout i bez půjčky, pokud si předem naplánujete výdaje. Prvním krokem by měl být podrobný seznam všech položek s limity, kolik chcete za dárky utratit. Nezapomeňte ani na náklady na stromeček, výzdobu, jídlo a pití.

Kvalitní rodinný rozpočet by se neměl obejít ani bez určité rezervy pro případné neočekávané výdaje. Jestliže nemáte úspory, nákupy si rozložte průběžně do několika měsíců, aby vánoční nákupy nezpůsobily vaší peněžence šok. Nenakupujte nepotřebné věci a držte se plánu i přes rostoucí předvánoční stres.

Co vám mohu nabídnout?

V rámci analýzy vašich financí mohu poradit s rodinným plánováním výdajů a pokud potřebujete řešit co nejvýhodnější spotřebitelský úvěr, porovnám vám nabídky napříč trhem.

Celý článek najdete na www.hypoindex.cz