OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Porovnání výnosů penzijních fondů za rok 2014

Porovnání výnosů penzijních fondů za rok 2014Na finančním portále www.opojisteni.cz jsem našla článek ze dne 4.11.2015 s názvem Porovnání výnosů penzijních fondů za rok 2014.

Článek řeší téma loňských výnosů starých (transformovaných) penzijních fondů. To jsou fondy, ve kterých zůstala garance nezáporného výnosu.

Více, než 4,5 milionu lidí spoří v penzijních fondech. Výnosy těchto fondů loni kopírovaly celý finanční trh a meziročně se propadly. I přesto svůj hlavní úkol splnily: úspory na důchod se reálně zhodnotily, protože v loňském roce výrazně klesla inflace ze 1,4 % na 0,4 %. Nejvyšší zhodnocení za loňský rok mohou očekávat klienti penzijních společností Allianz a České pojišťovny.

Tabulka: Výnosy transformovaných fondů za rok 2014

Výnosy transformovaných fondů za rok 2014

V době nízkých úrokových sazeb se nedají čekat velké zázraky. Připomínám, že kvůli nutnosti garantovat minimálně nulu mají transformované fondy velice konzervativní portfolia, téměř výhradně státní dluhopisy a nástroje peněžního trhu.

Připomínám také obecné doporučení pro volbu penzijního fondu:

Pro mladé klienty s dlouhou dobou do penze většinou dává smysl přestoupit do vyváženého či dynamického účastnického fondu (tyto v dlouhém horizontu udělají zajímavý výnos), aby plně využili efekt dlouhodobé pravidelné investice. Státní příspěvek v poměru k měsíční platbě vypadá sice skvěle, je to okamžité „zhodnocení“ v řádu desítek procent. Na horizontu 30 let se ale rozředí, takže výsledné efektivní zhodnocení státní příspěvek zvýší jen zhruba o procento ročně. Přestup mezi fondy však má i nevýhody-z nových fondů nelze vybrat v 60 letech a není zde výsluhová penze, toto ale vláda částečně plánuje změnit.

Co Vám mohu nabídnout?

V případě zájmu řešit vaše důchodové zabezpečení mě neváhejte kontaktovat. Poradím Vám s výběrem penzijního připojištění a nalezením nejlepšího řešení.

Celý článek najdete na serveru www.opojisteni.cz