OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Penzijní Transformované fondy v loňském roce prodělaly

.

Transformované fondy jsou tzv. staré penzijní fondy, které dnes již nelze sjednat a garantují tzv. nezáporný výnos. Ten je ovšem v dnešní době vykoupen tím, že tam není téměř žádný zisk. Výnos ale samozřejmě zvedají státní příspěvky, popř. daňové úlevy, pokud si dáváte více než 1000 Kč měsíčně. Stále ale zůstává výhoda - možnost- si po 15 letech vybrat polovinu naspořených peněz v rámci výsluhové penze. Tato penze se už v nových doplňkových spořeních nesjednává. Peníze jsou tedy dostupné nejdřív v 60 letech, pakliže nechcete vracet státní příspěvky. Pokud výsluhová penze není zrovna vaší motivací zůstat v transformovaném fondu, určitě je zajímavější přestoupit do nového typu spoření, zvláště na horizontu přes 10 let

.

ČLÁNEK:

Penzijní Transformované fondy střadatelům v roce prodělalyTransformované fondy svým účastníkům v loňském roce v průměru reálně prodělaly 1,9 %. Důvodem jsou nízké úrokové sazby a rozhýbaná inflace na úrovni 2,5 %. Který transformovaný fond prodělal nejméně?

Transformované fondy doplňkového penzijního spoření jsou nástupcem dřívějších penzijních fondů. A od nich si nesou i své prokletí – povinnost připisovat každoroční nezáporné zhodnocení. Většina národa, která zůstává stále v transformovaných fondech, povinnost nedosahovat nominální ztráty považuje za klad. Není to tak. Kvůli této zákonné povinnosti penzijní společnosti musí investovat příliš konzervativně. A to při rostoucí inflaci vede k významným reálným ztrátám.

Průměrné zhodnocení transformovaných fondů za rok 2017 dosáhlo 0,6 %. O rok dříve fondy zhodnotily vklady účastníků o 0,8 %. Vedle poklesu zhodnocení ovšem došlo též k růstu míry inflace. A tak zatímco v roce 2016 penzijní společnosti připsaly reálné zhodnocení 0,1 %, v loňském roce vlivem nárůstu inflace na 2,5 % prodělaly celých 1,9 %. A výhled není příznivý ani do dalších let.

Tabulka: Výnosy transformovaných fondů od roku 2013 do roku 2017

Tabulka 1: Výnosy transformovaných fondů od roku 2013 do roku 2017

* Včetně Generali PS
Zdroj: Asociace penzijních společností ČR, ČTK

V transformovaných fondech na konci roku 2017 zůstávalo 3 688 675 účastníků. To je téměř 83 % všech lidí zapojených do třetího penzijního pilíře – doplňkového penzijního spoření. Do účastnických fondů s možností volby investiční strategie vstoupilo či přestoupilo z transformovaných fondů pouhých 763 332 osob. Z nich je ale také velká část v povinném konzervativním fondu, který také nemůže dosahovat vyšších zhodnocení.

Penzijní připojištění a následně transformované fondy dosáhly od roku 1995 do roku 2016 průměrného zhodnocení dle Asociace penzijních společností ČR ve výši 3,72 %. Ve stejném období činila průměrná míra inflace 3,43 %. Reálně tak tato vysoce konzervativní investice vydělala 0,29 % p.a. Peníze jsou přitom zbaveny likvidity i na desítky let.

Jedinou výhodou transformovaných fondů zůstává státní příspěvek a možnost daňových úlev, které lze ale využít i v účastnických fondech. Ty nabízejí možnosti volby i dynamických investic, vhodných zejména pro dlouhodobou tvorbu úspor.

Výnosy transformovaných fondů: Výhled do příštích let
Ani v příštích letech penzijní společnosti nebudou s největší pravděpodobností schopny dosáhnout vyššího zhodnocení v transformovaných fondech. Důvodem je, že v předešlých letech dosahovaly výnosy krátkodobých státních dluhopisů záporných hodnot, a tak fondy musely nakupovat i dluhopisy s delší splatností, aby zajistily alespoň nějaké zhodnocení pro své účastníky.

Celý článek si můžete přečíst na serveru www.nasepenize.cz

Co vám mohu nabídnout?

Pokud máte zájem řešit své zajištění v penzi, můžete mne kontaktovat mobilem (+420) 605 834 993 nebo přes kontaktní formulář. Pomohu s nastavením produktů  Vždy je lepší kombinace více produktů, jen penzijní spoření opravdu nestačí.