OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Peníze ze stavebka bez opatrovnického soudu

Peníze ze stavebka půjde vybrat i bez opatrovnického souduPřed několika dny jsem zaregistrovala informaci ohledně stavebních spoření, kterou shrnuje článek ze dne 5.4.2016 na www.finance.cz s názvem Peníze ze stavebka půjde vybrat i bez opatrovnického soudu.

Článek pojednává o tom, že schvalovacím procesem úspěšně prošla novela zákona o stavebním spoření, která ruší povinnost schvalování výběru naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte.

Novelu již podepsal i prezident a čeká na nabytí účinnosti.

Co znamená schválení novely zákona pro klienty?

  • Pokud bude potřeba vypovědět smlouvu o stavebním spoření dítěti, postačí, aby se na ukončení shodli oba rodiče (všichni zákonní zástupci). 
  • Smlouva však nesmí být v tzv. vázací lhůtě, typicky tak musí být starší 6 let. Nová úprava tímto mechanismem brání jednání, kdy by rodiče mohli zrušit stavební spoření dítěti předčasně jen na základě svého úsudku, a tím by dítě přišlo o státní příspěvek. 
  • Nebudou-li však všichni zákonní zástupci souhlasit s ukončením smlouvy nezletilého účastníka, bude se i nadále vyžadovat souhlas soudu.

Nové podmínky novely zákona o stavebním spoření se vztahují i na všechny uzavřené smlouvy.

Účinnosti novela nabude formálním uveřejněním ve sbírce zákonů, takže do konce dubna by měla být účinná.

Výše uvedené je jistě dobrá zpráva pro klienty, kteří již vlastní stavební spoření na své dítě, nicméně pokud uvažujete o nové smlouvě na své dítě, chtěla bych před tímto varovat. Dnešní smlouvy mají jen 1 % zhodnocení p.a. a na horizont delší než 8 let budou lépe peníze pracovat jinde i bez státní podpory. Je to jednoduchá matematika, kterou však klienti moc neřeší.

V případě zájmu o vysvětlení a propočet mě neváhejte kontaktovat.

Celý článek najdete na tomto odkazu.