OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Odčitatelné položky Vám na daních ušetří tisíce korun.

.

V souvislosti s blížící se povinnOdčitatelné položky ostí podat daňové přiznání jsem dnes vybrala článek týkající se této problematiky a všech možných odpočtů, kterými si můžeme daně snížit.

Proč platíme daně? Jde o povinné platby státu, který s nimi může hospodařit podle potřeby. Přesněji podle toho, jak rozhodne vláda. Financuje z nich například sociální dávky, bezpečnostní složky nebo i fungování státní správy. Daní je mnoho typů. Například daň spotřební, z přidané hodnoty (DPH), z vlastnictví nemovitosti anebo daň z příjmů. Placení daní je povinné, existuje ale legální způsob, jak jejich výši snížit. A to třeba i o tisíce korun.

Co jsou odčitatelné položky?

Jsou to částky, o které si lze snížit svůj vypočtený základ daně před tím, než to udělá 15% daň. Pokud tedy dodáme finančnímu úřadu potřebné informace, na daních můžeme zaplatit méně. A naprosto legálně.

„Odčitatelné položky se odečítají nejprve od základu daně, který tím sníží. A až poté, z ponížené částky, se vypočítá 15% daň z příjmu,“ říká finanční ředitel Zonky Jiří Humhal.

Druhy odčitatelných položek

1) Odpočet za úroky z hypotéky nebo poskytnutého úvěru ze stavebního spoření

Pokud každý měsíc splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, pak si vaše domácnost může ze všech úvěrů odečíst až do výše 300 000 Kč. Odečíst přitom můžete jen zaplacené úroky, ne splátky úvěru.

Co budete potřebovat? Potvrzení o výši zaplacených úroků od banky nebo stavební spořitelny. Ty jej většinou zasílají v průběhu ledna.
Více informací: Nezapomeňte si odečíst hypotéku z daní

2) Odpočet za životní připojištění

Pokud jste se pojistili pro případ nepříjemných životních situací, můžete si od základu daně odečíst až 24 000 Kč. Záleží ale na typu smlouvy a době, ve které si naspořenou částku můžete vybrat.

„Abyste si mohli pojištění z daní odečíst, nesmí smlouva umožnit výplatu v průběhu. Zároveň můžete odečíst jen pojišťovací část životního pojištění, na tu investiční se možnost odpočtu nevztahuje,“ říká Jiří Humhal.

Co budete potřebovat? Potvrzení automaticky zasílá daná pojišťovna, stačí si jen pohlídat poštovní schránku.
Zrušili jste životní pojištění? Budete to muset dodanit!

3) Odpočet za penzijní připojištění

V případě, že máte sjednané penzijní připojištění se státním příspěvkem, můžete si z daňového základu odečíst až 24 000 Kč. Abyste ale měli nárok na odpočet v plné výši, musíte penzijnímu fondu zaplatit 36 000 Kč za rok, tedy 3000 korun měsíčně.

Co budete potřebovat? Potvrzení, které obdrží poplatník od penzijního fondu. Opět se zasílá automaticky.
Kolik vám ušetří odčitatelné položky z daní

4) Odpočet za odbory

Od základu daně si můžete odečíst také členské příspěvky odborové organizaci. Jedná se však o částku do výše 1,5 % zdanitelných příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků. Maximálně jde o 3000 Kč za zdaňovací období.

Co budete potřebovat? Potvrzení o zaplacení příspěvku se jménem člena.

5) Odpočet za vzdělání

Z výdajů na studium si můžete odečíst až 10 000 Kč. Pod tuto položku spadají například kurzy, zkoušky nebo školení. U lidí se zdravotním postižením se částka zvyšuje až na 13 000 Kč a u lidí s těžkým hendikepem až na 15 000 Kč.

„Podmínkou odpočtu je, že jste si vzdělání hradili sami, ne zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ a chcete si odečíst náklady za vzdělání z daní, nesmíte si je zároveň započítat i do nákladů,“ vysvětluje Jiří Humhal.

Co budete potřebovat? Doklad o zaplacení vystavený na jméno poplatníka.

6) Odpočet za dary

Na zvýhodnění máte nárok také v případě, že jste poskytli dar fyzickým osobám, které například poskytují zdravotní služby, školy nebo zařízení na ochranu opuštěných zvířat.

Odpočet z daně se vás týká také v případě, že jste obdarovali právnickou osobu, například pořadatele veřejných sbírek. Za dar se považuje také bezplatné darování krve či orgánu.

Úhrnná hodnota daru přitom musí činit alespoň 1 000 Kč nebo přesáhnout 2 % vašeho základu daně. V součtu tak lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně.

Co budete potřebovat? Veškeré dary musíte doložit potvrzením, nejlépe darovací smlouvou.
Více informací: Jak se daní dary?

Celý článek si můžete přečíst po kliknutí na tento odkaz: www.finance.cz

Co pro vás mohu udělat?

Pokud máte možnosti si odložit peníze na budoucí spotřebu (např. na penzi) a chuť optimalizovat daně v rámci finančních produktů, které to umožňují, tak mne kontaktujte. Stát od loňského roku zdvojnásobil odpočty za životní i penzijní připojištění a lidé většinou neví, kolik si optimálně do těchto produktů dávat peněz. Ráda poradím a zkontroluji i nastaveni vašich dalších produktů.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete mne kontaktovat mobilem (+420) 605 834 993 nebo přes kontaktní formulář.