OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Německá ekonomika zpomaluje, Česku krize zatím nehrozí

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl v loňském roce o 1,5 procenta. Německá ekonomika tak rostla loni nejpomaleji za posledních pět let. Podle analytiků povede zpomalení ekonomického růstu Německa spíše ke zpomalení české ekonomiky než k recesi.

Na německou ekonomiku v poslední době negativně dopadá slábnoucí růst globální ekonomiky, spory v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem brexitu. Německo přesto roste již devátý rok v řadě a mělo by pokračovat v růstu i začátkem letošního roku. Hospodářský růst je podle spolkového statistického úřadu, který předběžné údaje o HDP zveřejnil, tažen především domácí spotřebou.

Česká ekonomika je značně provázána s německou ekonomikou, přesto by podle analytiků neměla propuknout recese, dojde ale ke zpomalení růstu českého HDP. „Z českého pohledu je důležité, že prognózy pro německou ekonomiku v letošním roce počítají s podobně anemickým růstem jako loni. Prostřednictvím zpomalení růstu vývozu se zpomalení německé ekonomiky projeví v české ekonomice. S tím jsme ovšem počítali již při tvorbě prognózy českého HDP v roce 2019,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

„Zpomalující výkon německé ekonomiky se v Česku již projevuje. Meziroční růst průmyslové výroby v tuzemsku za poslední tři měsíce (září až listopad) dosahoval v průměru jen 2,5 procenta, což je proti minulosti citelné zpomalení. Zároveň je ale třeba vidět, že Německo prochází cyklickým zpomalením a žádnou katastrofou,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek.

Co vám mohu nabídnout? 

V případě, že se rozhodnete využít přležitost na levnějších trzích, ozvěte se, udělám vám nezávaznou nabídku investování.

Můžete mne kontaktovat mobilem (+420) 605 834 993 nebo přes kontaktní formulář.

Originál článku na serveru www.nasepenize.cz