OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Investiční výhled 2021: Silný odraz ekonomiky i zisků, stále vysoké valuace

.

privatni-finance.eu-Investicni-vyhled-2021.jpgDoufáme, že rok 2021 si překvapení podobného typu, jako to letošní koronavirové, raději nechá pro sebe. Avšak i v případě, že se situace kolem pandemie zklidní, vyvstává otázka, jak se konkrétně postavit k investicím v nastalé situaci. Jaká aktiva mohou růst dál navzdory vyšším cenám? Jak velkým problémem jsou pro akcie historicky vysoké valuace? A na co si dát pozor hned v lednu? V průběhu následujících dní vám postupně přineseme výhled na rok 2021, který vám pomůže se v těchto a dalších otázkách zorientovat. 29. prosince pro Vás seniorní analytik Patria Finance Branislav Soták výhled 2021 rozebral a na vaše dotazy odpovídal ve webináři zdarma. Neváhejte se přihlásit zdarma zde a zhlédnout inspirativní webinář v klidu ze záznamu! V dnešní druhé části psaného výhledu se zaměříme na očekávaný silný odraz ekonomiky i firemních zisků, avšak stále vysoké valuace.

Po krizi rychlý návrat aneb trochu nakloněné "V"

Co se od roku 2021 všeobecně očekává, je silný odraz hlavních ekonomik vzhůru od slabšího roku 2020. Ve skutečnosti tento odraz už začal ve 3Q20, načež v následujícím kvartálu trochu ztratil na tempu. Meziroční růst všakbude nízká srovnávací základna vylepšovat ještě dalších několik kvartálů, než se ekonomiky koncem roku 2021 či v roce následujícím dostanou na úroveň produkce před koronakrizí.

Od USA se dá čekat nárůst HDP kolem 4,5 procenta, který by měly táhnout spotřeba a investice. Vláda už aktivitu roku 2020 nepřekoná, takže od jejího příspěvku si už mnoho neslibujeme. Oživení zahraničního obchodu bude pravděpodobně silnější na dovozní straně, čímž bude ekonomice spíše na tempu ubírat. V eurozóně může růst HDP ještě o pár desetin překonat ten americký (ovšem po větším propadu), a to při zapojení všech hlavních složek. Pokud se mají ekonomiky vrátit na předchozí trend růstu včetně nahrazení koronavirového výpadku, měly by vykazovat zvýšená tempa růstu i v roce 2022, což by mělo podporovat trhy během příštího roku skrze vpřed hledící očekávání.

Z vývoje odhadů během posledních měsíců to nevypadá, že by trh do konsensu o americkém růstu zapracovával riziko dopadu dalších vln koronaviru, ale na druhou stranu ani odeznění rizik díky vakcíně. V případě EMU odhady klesly paradoxně v čase, kdy přicházely dobré zprávy o vakcínách, ale to spolu s tím, jak se začalo sázet, že uplynulý rok nebude tak špatný.

Samotný vývoj kolem koronaviru samozřejmě ještě může do hry promluvit, a to oběma směry. Důležité však je, že zatímco pozitivní očekávání mají tendenci trhy posouvat nahoru, proti těm negativním si investoři vytvořili poměrně účinnou imunitu. Ekonomiky zvládají druhou/třetí vlnu koronaviru daleko lépe, finanční pomoc je všudypřítomná a převažuje pohled dál do budoucnosti.

Vysoký růst zisků odhadován pro rok 2021 i 2022

Spolu s ekonomikami se zvednou také firemní zisky, a to výrazně. Podle konsensu mají firmy v S&P 500 zvýšit zisky o 22 procent, tedy asi 2,5 procenta nad rámec prostého nahrazení propadu roku 2020. V roce 2022 je však trh nastavený na další zhruba 17procentní růst, který by už EPS dostal nejen na úroveň před koronakrizí, ale zavřel by i mezeru relativně k předchozímu trendu.

Podle nás je v odhadech bohatě zahrnut předpoklad pokrizové obnovy v nejbližších dvou letech. Případné zvyšování odhadů pro 2021 by mělo být kompenzováno snížením pro 2022 a naopak. Uplynulý rok nedává důvod zvedat projekci dlouhodobého trendu ekonomiky; extrémní fiskální výdaje nejdou do investic zvyšujících produktivitu, ale jen vyplňují díru po propadu soukromé poptávky. Spolu s tím se proto nedomníváme, že by fundament firem měl v dohledné době naskočit na ještě rychlejší trend.

Ekonomika potáhne vzhůru tržby, zisky však hodně porostou i na maržích

Odraz ekonomiky vzhůru dává prostor pro navyšování tržeb, které by v USA příští rok měly stoupat podle nás zhruba o 7 procent. Zároveň tu ale máme momentálně stlačené ziskové marže, které by se měly opět poměrně rychle nafouknout. V roce 2020 marže klesly k 7,5 pct, což je sice zhruba průměr za posledních 10 let, ale zároveň jde o výrazně nižší hodnoty než před koronakrizí (až 10,5 pct).

Po recesích pravidelně dochází k rychlému nárůstu ziskových marží, což je třeba v odhadech na příští rok zohlednit. Dokonce by se příští rok mohly dostat o trochu výš než předchozích 10,5 pct. Prostor pro takto příznivý vývoj vytváří jak strana výnosů, tak i nákladů.

Recese jsou pro firmy tradičně velkou motivací k redukci nákladů a výhledově by to mělo být vidět u důležité položky výdajů na mzdy. Tam pomůže jak redukce počtu zaměstnanců, tak i (z pohledu firem) příznivější situace na trhu práce, kde by zvýšená nezaměstnanost měla držet mzdové požadavky více při zemi. Dá se čekat opětovné zpomalení růstu průměrné mzdy na obvyklejších 2-2,5 pct y/y oproti aktuálním 4,4 pct, které považujeme spíše za krátkodobou odchylku danou obrovskou fluktuací nízkopříjmových skupin na trhu práce v roce 2020.

Související, už méně důležitou položkou, je intenzivní převod pracovních aktivit do online světa, který by měl tlačit dolů výdaje na cestování a schůzky. Příznivé makro prostředí pak dovolí držet velmi nízko náklady jako úroky či daně, klidnější mezinárodní scéna by zase mohla pomoci aspoň částečně stlačit náklady související se cly či komplikovanou obchodní výměnou.

Velký objem peněz na trhu bude udržovat akcie valuačně drahé

Zotavování z koronakrize s sebou přináší rychlé zlepšování fundamentu při odrazu z nízkého základu. Do valuací se tento přepoklad dostal opravdu velice rychle a s předstihem, a tak se už od dubna nacházejí na velmi vysokých úrovních jak v USA, tak západní Evropě. Běžně by dávalo smysl, aby se trh "normalizoval" vyfukováním valuací spolu s tím, jak firmy dorostou na fundamentu při stabilnějších cenách, domníváme se však, že tento proces zafunguje pouze z malé části a valuace zůstanou hodně vysoko.

Jinak řečeno, příštím rokem nás bude provázet značná odtrženost cen od "aktuální" reality. Spolu s tím lze ve větší míře čekat vyhledávání valuačně "méně drahých" investic, ale také velké nafukování cen titulů, které se zrovna trefí do "trendy" tématu na trzích. Na druhé straně je tu i větší hrozba korekcí přílišného optimismu

Náš předpoklad vysokých valuací stavíme na výše zmíněném zotavení v příštích dvou letech. I kdyby se oživení 2021 ukázalo pomalejší, optimismus se přesune do roku následujícího (který mezitím bude i stále více vstupovat do valuačních násobků založených na budoucím fundamentu). Zlomit očekávání rychlého návratu po krizi by se podle nás podařilo jen novému negativnímu šoku z dnes nečekané strany.

Druhý důvod je pak ještě zásadnější – objem peněz na trhu. Tento faktor zmiňujeme velmi často, považujeme ho za naprosto klíčový pro vývoj trhů a na tom se v dohledné době těžko něco změní. Objem peněz – úspor potenciálně přetavených na investice a hledajících výnos – zůstane hodně vysoko.

Co vám  mohu nabídnout?

Určitě neváhejte a pojďte začít pravidelně investovat. Zde nikdy neuděláte chybu. Částky se pravidelnou investicí krásně průměrují.

Můžete mne kontaktovat mobilem (+420) 605 834 993 nebo přes kontaktní formulář.

Originální článek naleznete na tomto odkaze: patria.cz