OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Hypotéky a nemovitosti: Co nás čeká v roce 2016?

Hypotéky a nemovitosti: Co nás čeká v roce 2016?
V lednu jsem narazila na zajímavý článek na stránce www.nasepenize.cz s názvem Hypotéky a nemovitosti: Co nás čeká v roce 2016? Článek uvádí všechny změny letošního roku a je jich opravdu dost. Změny se dotknou majitelů nemovitostí při výstavbě i při pronájmu jednotlivých bytů. Prodej některých pozemků se od ledna prodraží. A v průběhu roku se zásadních obměn dočká i hypoteční trh.
 

Přehled důležitých informací v článku o hypotékách a nemovitostech:

1) Prodražení pozemků

Prvním lednem 2016 vstoupila v platnost novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), která podstatným způsobem prodraží některé pozemky. Může jít o navýšení až v řádech statisíců.


2) Daň z převodu nemovitosti

Nový občanský zákoník dával po dobu dvou let možnost výběru plátce daně z nabytí nemovitých věcí. Rozhodnutí, zda daň zaplatí kupující či prodávající, záleželo na dohodě smluvních stran. Ve většině případů daň platil (jako tomu bylo ostatně i dříve) prodávající a kupující byl ručitelem. Od letošního roku ale přechází daň pouze na kupující. Výše daně zůstává i nadále čtyři procenta.


2) Energetické standardy budov pro všechny

Majitelé nemovitostí musí od 1. ledna 2016 předkládat průkazy energetické náročnosti budov (PENB) nejen při pronájmu celých domů, ale také při pronájmech jednotlivých bytů. Sankce čeká na každého pronajímatele, který si od společenství vlastníků jednotek (SVJ) průkaz nezajistí.


4) Zákon o úvěru

Přípravy na nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který se významným způsobem dotkne nejen hypotečních úvěrů, jsou v plném proudu. Návrh již schválila vláda a nyní leží poslancům na stole. Pokud vše půjde hladce, mohl by začít platit již na jaře letošního roku.
Ochrana spotřebitelů se s novým zákonem významně zvýší. Budou mít například možnost kdykoli předčasně splatit svůj dluh a zaplatí za to pouze účelně vynaložené náklady. Poplatky spotřebitelům v těžkých životních situacích navíc odpadnou úplně. Zdarma bude také každý rok měsíc před výročím uzavření smlouvy mimořádné splacení až pětiny hypotečního úvěru.
Zákon také snižuje smluvní pokuty z prodlení.

Co vám mohu nabídnout:

V případě řešení vlastního bydlení či koupě pozemku zajistím financování přes aktuálně nejvýhodnější hypoteční úvěr, popř. úvěr ze stavebního spoření a zajistím pojištění pro případ neschopnosti splácet co nejvýhodněji. Dále zajistím pojištění nemovitostí proti nutným rizikům. Kontaktujete mě zde.


Celý článek si můžete přečíst na serveru www.nasepenize.cz