OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Ceny elektřiny a plynu v roce 2014

http://www.srovnejenergie.cz, 26.11.2013

Jaký vliv bude mít oslabení koruny na cenu plynu a elektřiny v r. 2014?

Cena elektřiny v roce 2014

Česká národní banka svým zásahem uměle oslabila kurz koruny. Za Euro nyní platíme 27,30 Kč oproti dřívějším zhruba 26 korunám. Vzhledem k tomu, že elektřina i plyn se na burzách obchodují v cizích měnách, může mít tato změna kurzu vliv i na cenu energií pro konečné spotřebitele. Nicméně jak velký vliv toto oslabení bude mít, není ještě úplně zřejmé. Obě komodity totiž jednotliví dodavatelé nakupují s určitým předstihem.

Společnosti ČEZ a PRE by měly zlevnění dodržet

Dodavatelé energií stanovují ceny elektřiny u standardních produktů (tzn. nefixované tarify) obvykle jednou ročně. Oznamují je na přelomu listopadu a prosince s tím, že ceníky jsou platné na celý kalendářní rok. Společnosti ČEZ a PRE již ceny na rok 2014 oznámily s tím, že sníží ceny silové elektřiny (ta část ceny, která je závislá právě na cenách elektřiny na burze) o 15%. I když toto oznámení udělali ještě před intervencí ČNB, podle vyjádření obou společností by měly zlevnění dodržet.

Změna ceny elektřiny a plynu bude v řádu procent

Oslabení koruny by mělo ovlivnit i cenu elektřiny na burze, nicméně není zřejmé, jak velký dopad intervence na tuto komoditu budou mít. Ostatní dodavatelé elektřiny tedy teď budou dle mého názoru vyčkávat skutečně až do konce listopadu, aby ceny na příští rok nastavili dle aktuální situace. „Nicméně věřím, že oslabení koruny bude mít vliv pouze v řádu jednotek procent“, říká Kateřina Vaňková, odborník portálu Srovnejenergie.cz. "V této situaci může být výhodou, že dodavatel má vlastní zdroje elektřiny a není plně závislý na nákupu na burze," doplňuje Vaňková.

Fixované tarify plynu a elektřiny

Nabídka fixovaných tarifů se zatím nezměnila a mírná nejistota ohledně vývoje ceny v příštím roce mluví určitě v jejich prospěch. Nicméně jejich výhodnost je těžké odhadovat, zejména v případě fixace na 2 roky. Pokud se člověk pro takový produkt rozhoduje, měl by již porovnávat jeho výhodnost alespoň oproti předpokládaným cenám na příští rok (tedy cca o 15% nižším než letos). Fixovaný produkt doporučujeme v případě, že je cenová nabídka výhodná a zákazník se nechce zabývat pravidelným sledováním cen na trhu.

Může dojít ke zdražení zemního plynu

Co se týká vývoje cen plynu, před změnou kurzu koruny se očekávalo mírné zlevnění nebo stagnace obchodních cen. Po oslabení koruny však může dojít i ke zdražení zemního plynu. Snížení distribuční ceny, kterou v nejbližších dnech oznámí Energetický regulační úřad, bude zřejmě tento nárůst kompenzovat.